The talks will start Monday morning (2007-03-05) and end Tuesday evening (2007-03-06). Breakfast is included in the hotel registration, while coffe breaks, lunch and dinner (except dinner on Tuesday) are included in workshop registration.
On-Site Registration
Sunday Evening 17:00-22:00
Monday 8:00-14:00
Tuesday 8:00-14:00
Sunday Evening
Dinner
Monday Morning
07:30-08:30 Breakfast
08:30-08:40 Introduction
Local Organizer: Gerik Scheuermann
08:40-10:10 Invited Speaker: George Haller
Where do particles go in unsteady fluid flows?
Chair: Hans-Christian Hege
10:10-10:30 Coffee Break
10:30-12:30 Coherent Structures and Separation
Chair: Ingrid Hotz
Christoph Garth, Guo-Shi Li, Xavier Tricoche, Charles D. Hansen, Hans Hagen
Visualization of Coherent Structures in Transient Flows
Filip Sadlo, Ronald Peikert
Visualizing Lagrangian Coherent Structures and Comparison to Vector Field Topology
Alexander Wiebel, Xavier Tricoche, Gerik Scheuermann
Extraction of Separation Manifolds using Topological Structures in Flow Cross Sections
12:30-13:30 Lunch
Monday Afternoon
14:00-15:20 Scalar Topology
Chair: Xavier Tricoche
Chandrajit Bajaj, Andrew Gillette, Samrat Goswami
Topology Based Selection and Curation of Level Sets
Hamish Carr, Jack Snoeyink
Representing Interpolant Topology for Contour Tree Computation
15:20-15:40 Coffee Break
15:40-17:10 Streamline and Pathline Properties
Chair: Hans Hagen
Kuangyu Shi, Holger Theisel, Helwig Hauser, Tino Weinkauf, Kresimir Matkovic, Hans-Christian Hege, Hans-Peter Seidel
Path Line Attributes - an Information Visualization Approach to Analyzing the Dynamic Behavior of 3D Time-Dependent Flow Fields
Tobias Salzbrunn, Gerik Scheuermann
Flow Structure-based 3D Streamline Placement
17:10-18:30 Panel I
Chair: Gerik Scheuermann
Panelists: TBA
18:30-19:30 Dinner
20:00-22:00 Social Event (Bowling)
Tuesday Morning
07:30-08:30 Breakfast
8:40-10:10 Invited Speaker: Nelson Max
Critical Points of the Electric Field from an Collection of Point
Charges (co-author: Tino Weinkauf)
Computer Animation in Topology
Chair: Konrad Polthier
10:10-10:30 Coffee Break
10:30-12:30 Dynamical Systems Visualization
Chair: Helwig Hauser
Bernd Krauskopf, Hinke Osinga
Visualization of Geodesic Level Sets on Global Manifolds
Hinke Osinga, Bernd Krauskopf, Eusebius J. Doedel
Visualizing the Transition to Chaos in the Lorenz System
Carsten Lange, Konrad Polthier
Discrete and Combinatorial Functions, Vector Fields, and Flows
12:30-13:30 Lunch
Tuesday Afternoon
14:00-15:20 Vortices and Recirculation
Chair: Holger Theisel
Markus R?tten, Gert B?hme
Streamline and Vortex Line Analysis of the Vortex Breakdown in a Confined Cylinder Flow
Ronald Peikert, Filip Sadlo
Flow Topology Beyond Skeletons: Visualization of Features in Recirculating Flow
15:20-15:40 Coffee Break
15:40-17:10 Flow Topology Application
Chair: Charles Hansen
Roberts S. Laramee, Guoning Chen, Monika Jankun-Kelly, Eugene Zhang, David Thompson
Bringing Topology-Based Flow Visualization Techniques to the Application Domain
Thomas Wischgoll
Computing Center-Lines: An Application of Vector Field Topology
17:10-18:30 Panel II
Chair: Hans-Christian Hege
Panelists: TBA
18:30-18:40 Closing Remarks
Chair: Hans Hagen
18:40-19:30 Dinner not included |